بهداشت چیست ؟

بهداشت چیست؟

اهداف بهداشتی: مسائل بهداشتی وسیع و گسترده می باشند و با توجه به پیشرفت سریع علم، هر روز نکات بهداشتی ریزتر و دقیق تر و اهداف بهداشتی، گسترده تر می شوند. به طور خلاصه اهداف بهداشتی را می توان به صورت زیر بیان کرد: 1- سالم سازی محیط زیست 2- کنترل بهداشت عمومی 3- آموزش بهداشت عمومی 4- ایجاد خدمات پزشکی و پرستاری برای تشخیص و درمان بیماری ها 5- ایجاد و توسعه، یک سیستم اجتماعی که در آن هر فرد از وسایل و امکانات لازم برای سالم ماندن برخوردار باشد تا افراد از حق مسلم خود یعنی سلامت و زندگی طولانی بهره مند و در واقع بیماری بتوانند از آن خدمات بهره مند شوند.

تعریف سلامت از نظر بهداشت جهانی:

سلامت، عبارت از: تأمین رفاه کامل جسمانی، روانی و اجتماعی است. به این ترتیب کسی را که بیماری جسمی نداشته باشد نمی توان فرد سالمی دانست؛ بلکه شخص سالم کسی است که از سلامت روح نیز برخوردار و از نظر اجتماعی در آسایش باشد.

تقسیم بندی بهداشت

از نظر تامین بهداشت در سطح جامعه، آن را به بهداشت فردی و بهداشت اجتماعی تقسیم کرده اند:

1- بهداشت فردی: ان الله یحب التوابین و یحب المتطهرین انسانی که در صراط مستقیم هدایت الهی و در جهت تکامل و بندگی خدا گام برمی دارد، خود را از آلودگی های روان و جسم پاکیزه می سازد و در جهت ادای وظایف خود حرکت می کند. بهداشت فردی درست در ارتباط با بهداشت اجتماعی است؛ و انسان هم در برابر حفظ جان و سلامت خود و هم در برابر حفظ سلامت افراد جامعه مسئول است و رعایت مسائل بهداشتی برای افراد جامعه لازم و ضرور است. دین اسلام که برنامه زندگی انسان ها را تدوین کرده است انسان ها را توصیه به پاکیزگی و رعایت اصول بهداشتی می نماید. شستن دست ها قبل و بعد از غذا، غسل کردن یک روز در میان، استنشاق بینی و تمیز کردن آن به عنوان یک عمل مستحبی در وضو، وضو گرفتن به طور مرتب، کوتاه نگه داشتن ناخن و… همه ناشی از توجه اسلام به پاکیزگی و رعایت نظافت است. مهم ترین نکاتی که در بهداشت فردی باید رعایت شود:

1) استحمام، آراستگی و پوشاک: استحمام مرتب، آراستگی موهای سر و تمیز نگه داشتن آن ها و تعویض به موقع لباس ها از نکات مهم بهداشت فردی می باشد. در حدیثی از امیر المؤمنین علی(ع) آمده است که فردی لباس غم و غصه را بر طرف می کند و باعث قبولی نماز است.

2) بهداشت استراحت، خواب و فعالیت: با برنامه ریزی دقیق و تقسیم ساعات فعالیت و استراحت کافی و سحرخیز بودن و انجام حرکات ورزشی به طور مرتب می توان سلامتی بدن را تضمین کرد.

3) بهداشت دست و پا: دستها و پاها می توانند عامل انتقال میکروب ها باشند که با تمیز نگه داشتن و رعایت اصول بهداشتی در رابطه با این اعضای مهم بدند می توان از رشد و انتقال بسیاری جلوگیری کرد.
4) بهداشت چشم: چشم به عنوان عامل بینایی جزء حساس و مهم بدن می باشد که باید از تماس اعضا و وسایل آلوده با آن خودداری کرد و از کارهایی که سبب خستگی و ناراحتی چشم می شود پرهیز نمود؛ و در صورت بروز مشکل برای آن باید زود به پزشک متخصص مراجعه کرد.

5) بهداشت گوش: گوش به عنوان عامل شنوایی عضوی حساس است و باید دقت شود که از رسیدن اصوات بیش از حد بلند بدان جلوگیری شود هم چنین باید از فرو بردن اشیاء نوک تیز در آن خودداری کرد.

6) بهداشت دهان و دندان: به بهداشت دهان و دندان توجه زیادی شده است در حدیثی از پیامبر اکرم(ص) آمده است که: اگر موجب مشقت امت من نمی شد زدن را بر آن واجب می کردم که این حدیث ضرورت توجه به بهداشت دهان و دنیا را می رساند. با مسواک کردن مرتب می توان از پوسیدگی دندان ها که شایع ترین بیماری دندان است جلوگیری کرد. دهان را تمیز نگه داشت تا دچار بیماری های خاص خود نگردد.

7) بهداشت قلب: قلب آسیب پذیرترین عضو بدن است و عوامل مهمی در ایجاد بیماری های قلبی وجود دارند که عبارتند از: 1) بدن تغذیه 2) استعمال دخانیات 3) کم تحرکی و نپرداختن به ورزش 4) فشار روانی و نگرانی 5) بیماری قند 6) فشار خون 7) چربی خون. اصولا با رعایت دقیق بهداشت اعضا و جوارح بدن، یک فرد می تواند سلامت خود را حفظ کند و در مجموع میزان سلامت جامعه را افزایش دهد.

2 – بهداشت اجتماعی: بهداشت اجتماعی که وابسته به بهداشت فردی است و میزان سلامت جامعه بستگی به رعایت بهداشت توسط افراد دارد. باید افراد جامعه نکات بهداشتی را رعایت کنند تا بهداشت جامعه تامین شود. بنابراین هر فردی در این کار سهمی دارد انسان ها باید کوشش کنند تا از آلوده ساختن محیط زیست خود مانند هوا، آب و زمین و… جلوگیری نمایند و از گسترش بیماری های واگیر با رعایت اصول بهداشتی جلوگیری به عمل آورند.

تهیه کننده : نگار انوری نیا

تایید کننده :  سرکار خانم محبوبه صداقت


امتیاز شما به این محتوای آموزشی ؟ جمع امتیاز 20/20